Недавно франківські масмедія повідомляли про те, що столиця федеральної землі Бранденбурґ Потсдам стала першим німецьким містом, з яким Івано-Франківськ домовився про партнерство. Співпраця між ними зав’язалась завдяки посередництву польського міста-побратима Ополє, яке вже пів століття підтримує партнерські зв’язки з Потсдамом, важливим культурним, освітнім і туристичним німецьким містом, яке розташоване за 26 км на захід від Берліна і нараховує 178 тисяч жителів. Це — одне із наймальовничіших міст Німеччини. Ще в 1990 році його весь культурний міський ландшафт включено до Списку об’єктів світової спадщини ЮНЕСКО.

Отож нині обласний центр Прикарпаття має 26 міст-побратимів у країнах Європи, Азії та Америки і цим посилює свою міжнародну співпрацю в додаток до реалізації ряду дуже корисних для нашого міста європейських транскордонних проєктів («Транскордонна зелена транспортна мережа», «Альтернативні терапії в Марамуреші та Івано-Франківську») та проєкту «Підвищення енергоефективности об’єктів бюджетної сфери міста Івано-Франківська» за підтримки Північної екологічної фінансової корпорації (НЕФКО). До речі, найвища щорічна відзнака Парламентської Асамблеї Ради Європи «Europe prize 2018» («Приз Європи-2018») була вручена Івано-Франківську п’ять років тому й за активну співпрацю з європейськими містами та інституціями.

На геополітичному рівні партнерство міст – це важлива складова у зміцненні міждержавних відносин між Німеччиною та Україною, переконаний обер-бургомістр (мер міста) Потсдама Майк Шуберт. Такої ж думки і міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків: «У період труднощів і криз міста та країни мають об’єднуватися, аби допомагати одні одним та створювати більш сприятливі умови для майбутнього».

Нині містами-партнерами Івано-Франківська, окрім Потсдама, як повідомляє сайт департаменту інвестиційної політики, проєктів, міжнародних зв’язків, туризму та промоцій міста ІФМР є: Ряшів, Люблін, Хшанув та Хшановський повіт, Новосольський повіт, Дільниця Охота ст. м. Варшави, Рибнік, Ополє, Свідніца, Зєльона Ґура, Кошалін, Томашув Мазовєцький у Польщі, Пршерув і Табор у Чехії, Стрешенський район у Молдові, Бая-Маре, Тирговіште, Орадеа в Румунії, Ніредьгаза в Угорщині, Брага у Португалії, Руставі у Грузії, Тракай у Литві, Єлгава в Латвії та Арлінґтон в США. Постійно триває співпраця Івано-Франківської міської ради з містами: Кліші (Франція), Мішкольц (Угорщина), Ботошані (Румунія), Кошіце, Міхаловце (Словаччина) та Сігет Марамурешського повіту (Румунія). За повідомленням місцевих медіа, продовжується робота з налагодження партнерства з містами Сан-Дієго і Рочестер у США та Брешією в Італії. З початком вторгнення московитів в Україну Івано-Франківськ в односторонньому порядку розірвав партнерство з російськими Сурґутом і Серпуховим.

На честь міст-партнерів у центрі Івано-Франківська встановлено пам’ятний знак, на якому зображені герби міст-партнерів, їхні назви і відстань до них. Причому знак зроблено так, що на ньому є місце для нових табличок на означення нових партнерських міст Івано-Франківська.

Мирослав Стефанців

Джерело: Франківська газета / Число 5 (126)