Прочитавши в новинах, що у Львові планують будувати перехоплювальні паркінги. Що то таке? А це така автостоянка, сполучена з громадським транспортом, що дозволяє жителям приміської зони та іншим людям вирушати до роботи в діловий центр міста, полишивши свої транспортні засоби та пересівши в автобус, маршрутне таксі, трамвай, метро. Що в свою чергу зменшити транспортне навантаження в самому місті.
Ну, нехай Львів сам мастить собі тим голову, але я почув що про таке заговорили й у Івано-Франківську. Де вони збираються то будувати поки неясно, бо забудовані не лише всі квадратні сантиметри середмістя, але й всі квадратні сантиметри передмістя.
Метро в нас нема, вокзал та автовокзал фактично в центрі. Та й громадський транспорт, чесно кажучи, ходить аби як. Принаймні на деяких маршрутах після 20.00 добратися з центру в передмістя вже практично неможливо. Та й ділового центру міста, як такого, в нас немає.
Тому, швидше за все мова тут про інше. Забудовники поступово вичерпують тему будівництва квартир (кажуть в Івано-Франківську порожніх набудованих помешкань вже більше, ніж мешканців), тому ці забудовники шукають нові теми, де можна черпати баблішко. В цій ситуації – з міського бюджету.
Гадаєте гроші з таких перехоплювальних парковок підуть в міський бюджет? Дуже сумніваюся. Пам’ятаєте історію з, начебто, забороною в’їзду автотранспорту в історичну частину міста? Чим скінчилося? Шлагбаумами й збиранням грошей приватною підприємицею, котра зрештою десь поділася й залишилася винною місту близько одного мільйона гривень. А автівки як їздили історичним центром, так і їздять.
Можна ще згадати вулицю Шевченка, котру обіцяли зробити пішохідною, а в результаті пів вулиці віддали під дві приватні парковки і на цій вулиці тепер легше потрапити під колеса авто, ніж раніше, коли вона не була “пішохідною”.
Посилання на те що практика перехоплювальних парковок діє в багатьох європейських країнах не витримує критики, хоча б тому, що інфраструктура громадського транспорту у нас в рази відстає від європейської. Тут й інтервал руху, й спосіб оплати за проїзд.
До того ж мене дістає оце вічне посилання “як у Європі”. Його застосовують в нас лише у випадку, коли вчергове хочуть залізти в кишеню громадянам.
Чомусь не говорять про пенсії й зарплати, як в Європі, про оплату за комуналку, бо оці всі доплати понад лічильники (абонентські плати, плати за доставку, плати за обслуговування) в Європі відсутні.
А щодо плати за перехоплювальні парковки, то скажімо в Швеції вони переважно безкоштовні або з символічною платою.
Втім, в тій же Європі вже висловлюється припущення про відсутність чітких доказів упливу перехоплювальних автостоянок на зменшення заторів.
Британський вчений Джонатан Маннс стверджує, що хоч автомобілі, припарковані на перехоплювальних стоянках, самі вже не перевантажують міські вулиці, тим не менш генеруються транспортні потоки в інших місцях — наприклад, потоки між автостоянками та житловими будинками. Він називає перехоплювальні парковки пасткою для дурнів.
Тобто в Європі вже виникає підозра, що з цими стоянками вони, можливо, наступили на граблі.
Але у нас ніколи не вчаться на чужих помилках. У нас мають бути свої, унікальні граблі.
P.S. Якщо шо, то я живу в передмісті й автомобіля в мене нема.
P.P.S. Я за те, щоб в центрі міста збудували великий паркінг (наприклад на вул. Мельника через дорогу від Меморіального скверу), щоб власники автівок не забивали своїми коритами хідники.
Володимир Мулик
Джерело: Анонс контракт, 21. 3. 2025.