Сказ – гостре інфекційне захворювання, що виникає після укусу інфікованої тварини та протікає з важким ураженням нервової системи, закінчується летально.

Перші згадки про хворобу були описані в єгипетських папірусах, священних індійських книгах Ведах, римських і грецьких письменах, пізніше в Біблії, де описуються випадки зараження людей шляхом укусів від оскаженілих диких чи домашніх тварин. Кожна вкушена людина була приречена на смерть.

Лише з 80-х років XIX століття, а саме з 6 липня 1885 р., завдяки унікальній розробці профілактичної вакцини французьким вченим Луї Пастером, у інфікованої дитини з’явився шанс на життя, після застосування антирабічної вакцини проти сказу.

 

Важливо знати:

– що збудник сказу – нейротропний вірус, який передається через слину при укусах або обслинені. Вчасне очищення рани 20% розчином м’якого медичного мила та звернення до лікаря травмпункту для імунізації запобігають розвитку сказу практично на 100%;

– що упродовж 10-15 діб дотримуватись карантинних заходів, утримувати під наглядом ветеринарного лікаря та ізольовано підозрювану тварину до появи клінічних ознак хвороби.

Реєструються два типи сказу: міський (вуличний) та лісовий (дикий). До вуличного типу відносять джерело інфекції хворих бродячих котів, собак, та домашні улюбленці.

З 1972 р. в Україні переважає лісовий сказ, основним джерелом збудника інфекції є дикі м’ясоїдні хижаки (лисиця, вовки, рисі, борсуки, куниці, тхори, песці, єнотовидні собаки) у хворому стані або латентно інфіковані.

Івано-Франківське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області наголошує, що часто випадки сказу реєструються у віддалених сільських регіонах, де не застосовуються заходи профілактики сказу.

Зокрема, останній випадок встановлення сказу собаки, діагноз підтверджено лабораторними дослідженнями патологічного матеріалу, зареєстрований 05.05.2022 р. Івано-Франківською регіональною державною лабораторією Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області. Тварина належала громадянину с. Підлісся Загвіздянської ОТГ Івано-Франківського району Івано-Франківської області. Спеціалістами Держпродспоживслужби було проведено епізоотичне розслідування даного випадку, з метою координації дій з ліквідації захворювання проведено необхідні заходи, територію с. Підлісся визначено неблагополучною, задля встановлення контролю та запроваджено карантинних обмежень: https://vetif.gov.ua/2372-xdasdertyfgh.html.

Заходи запобігання сказу. Проводити реєстрацію та упорядкування норм утримання в населених пунктах собак, котів, хижих тварин; застосувати охорону свійських тварин від нападу хижаків на пасовищах та лісових урочищах; проводити щорічну профілактичну вакцинацію домашніх улюбленців.

Продаж, купівлю, вивезення дрібних домашніх та диких тварин, проводити лише за наявності ветеринарного документу, що підтверджує періодичне щеплення проти сказу.

Органи лісового та мисливського господарств, заповідників, охорони навколишнього середовища, зобов’язані систематично обстежувати місця проживання тварин.

У разі виявлення трупів диких м’ясоїдних тварин або звірів з незвичайною поведінкою, негайно повідомити працівників територіальних органів ветеринарної медицини, направляти на дослідження до лабораторії патологічний матеріал на дослідження на сказ.

Щорічно, у період листопад-січень, здійснювати регулювання розмірів популяцій лисиць, густота популяції яких у період розмноження не повинна перевищувати 0,5-1 голови на 1000 га угідь.

Собак, котів, інших тварин, які покусали людей чи тварин, слід негайно доставити у найближчу установу державної ветеринарної медицини для огляду та карантинування протягом 10 діб.

У разі підтвердження на діагнозу на сказ, населений пункт, лісові чи польові масиви, пасовище, урочище, оголошують неблагополучними та запроваджують карантинні обмеження. Чітко визначають межі території, неблагополучної щодо сказу тварин. На час оголошення карантинних обмежень, на неблагополучних мисливських угіддях забороняється промислове та ліцензійне відстрілювання диких тварин, їх відлов та вивезення.

Вживаються заходи щодо зниження чисельності лисиць та єнотовидних собак, проводиться пероральна імунізація антирабічною вакциною м’ясоїдних звірів.

Профілактика сказу у людини. Особам, професійно пов’язаним з ризиком зараження на сказ, проводиться курс профілактичної імунізації.

Вакцинопрофілактику починають негайно при:

– всіх укусах, подряпинах, ослиненні шкірних покривів і слизових оболонок, нанесених явно скаженими, підозрілими на сказ або невідомими тваринами;

– при пораненні предметами, забрудненими слиною або мозком скажених або підозрілих на сказ тварин;

– при укусах, ослинення і нанесенні подряпин твариною, якщо вона протягом 10-денного спостереження захворіла, загинула або зникла;

– при укусах дикими гризунами;

– при явному ослиненні або пошкодженні шкірних покривів хворою на сказ людиною.

Активну імунізацію починають негайно! Щеплення проти сказу проводять як амбулаторно, так і стаціонарно. Госпіталізації підлягають:

– особи з важкими укусами, ті, що проживають у сільській місцевості;

– прищеплюються повторно;

– особи, які мають захворювання нервової системи або алергічні захворювання;

– вагітні;

– особи, щеплені іншими препаратами протягом попередніх двох місяців.

Застосування інших вакцин одночасно з антирабічною не допускається!

Для проведення щеплення проти сказу тварин звертайтеся до Івано-Франківської міської лікарні державної ветеринарної медицини за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Каховська, 15.